FÖRELÄSNING: Intrycksallergi och andra perceptionsstörningar

Föreläsning Tina Wiman på Mora folkhögskola i aulan tisdag 24 maj kl. 13.00-16.00 

En annorlunda upplevelse av sinnesintryck är vanligt inom NPF (neuropsykiatriska funktionsnedsättningar), särskilt inom Autismspektrat.

Vissa intryck blir lätt överväldigande, medan andra knappt märks. Svårigheter med sinnesintryck är ett underskattat problem. När vi tolkar vår omvärld annorlunda blir våra reaktioner också annorlunda. Perceptionsstörningar ökar till exempel risken för skador och kan leda till selektiv ätstörning (att bara äta några specifika livsmedel). Att exempelvis inte kunna gå in i en affär för alla lukter kan leda till stor stress i vardagen.  

Om detta kommer du att få lära dig om under föreläsningen. Föreläsaren Tina Wiman är journalist, föreläsare och författare. Hon föreläser och utbildar om lågaffektivt bemötande, tydliggörande pedagogik och mobilen som hjälpmedel. 

Pris 

200 kr/person 

Frukt och vatten finns under föreläsningen och ingår i priset. 

Anmälan 

Anmäl dig senast 20 maj, begränsat antal platser. Anmäl dig via mail till: info@morafhsk.se 

I mailet ska framgå hur många personer det gäller samt namn på dessa. Anmälan är bindande, betald avgift återbetalas ej. Privatpersoner betalar med Swish direkt, företag/organisationer anger fullständig fakturaadress samt antal och namn på deltagare. Närvarolista kommer att finnas på plats och skall fyllas i innan inträde till aulan.  

Betalning 

Privatpersoner betalar med Swish vid anmälan 

Swish-nummer 123 124 93 58 

OBS! märk betalningen med föreläsning 24 maj” 

QR-kod:

 

 

Företag/organisationer får en faktura.   

Varmt välkomna!