Påsöm-folkligt yllebroderi från Dalarna 3-7 juli

Med ullgarner i klara färger broderar vi yllebroderier på kläde i tekniken Påsöm som ger ett frodigt uttryck med blommor och blad.
Första dagen ägnas åt att brodera på en redan uppritad klädesbit. Då får du lära dig grunderna i plattstygn, schatterstygn, stjälkstygn mfl. Vi broderar en flodaros, en viol, små blommor och blad.
Andra dagen ägnar vi åt att studera plagg och göra mallar för att rita upp ett eget personligt mönster. Förslagsvis en kudde, en väska, ett skärp. Dock ej för stora projekt då vi behöver ägna tid åt broderiet i första hand.
Sista dagen går vi igenom hur man ritar upp mönster på stickat underlag samt gör en kavelfrans som du kan montera på det stickade eller på en bit kläde. Tag gärna med dig något stickat till kursen, pulsvärmare eller vantar, om du önskar brodera på stickat. Gärna tvåändsstickat eller fast stickad slätstickning.
Vi broderar på kläde och med mjuka fyrtrådiga ullgarner i klara färger.
Material
Materialkostnad: 200 kr till grundbroderiet dag 1. (Uppritat klädesbit, nål och garner ingår)
Kopior på mallar 40 kr
Om man inte har eget så finns följande att köpa:
Kläde: 800 kr/meter. Garn från 2,60 kr/gram, markeringspennor 40 kr
Medtag till kursen
- sax
- nålar, märkpenna som fastnar på kläde (finns att köpa på kursen)
- färgpennor och papper
- garner i ull, 4 trådigt 150 m/50 gr, i olika klara färger ex Appleton, Hjerte 12/4 (finns att köpa på kursen)
- kläde ex Josef Widlund nr 522 (finns att köpa på kursen)
Kursen vänder sig både till dig som är nybörjare och dig som provat på innan.
Är du en person med funktionsvariation, får du gärna höra av dig snarast efter antagningsbeskedet så att skolan ska ha en chans att förbereda sig
Max antal: 12 deltagare
Kursledare
Anna-Karin Jobs Arnberg, ak.jobs.arnberg@gmail.com
Anna-Karin Jobs Arnberg är mästare i broderi sedan 2018 med Påsöm som huvudteknik. Hon började brodera i 11 års åldern och har sedan dess haft mängder av kurser genom åren. Till vardags arbetar hon som verksamhetschef och antikvarie vid Dalarnas museum.
Fb och instagram: Flodaros-hantverk, kurser och föredrag
Ansökan
Ansökan görs digitalt och antagning sker löpande. Besked om antagning skickas till din e-post, var därför noga med att ange rätt e-postadress i din ansökan.
Om du avbokar senare än måndagen 4 veckor innan kursstart återbetalas 50% av avgiften. Vid sjukdom med uppvisat intyg återbetalas hela avgiften.
Antagning
Antagning sker löpande, boende prioriteras.
Beslut om kursstart
Skolan fattar beslut från och med vecka 16 om kursen ska genomföras. Vid färre än 10 anmälda deltagare ställs kursen in.
Om skolan ställer in kursen återbetalas hela beloppet.
Kostnader
Material
Lägsta kostnaden för att gå kursen är 2.200 kr. I alla boendealternativ ingår lakanset och finns på rummet när du kommer.
Kurs med kost och logi i enkelrum med egen dusch och toalett
5.200 kr
Kurs med kost och logi i enkelrum med delad dusch och toalett
5.200 kr
Kurs med kost och logi i logement (10 bäddar)
3.900 kr
Kurs med enbart kost (frukost, lunch och middag samt fika)
2.200 kr
Om du avbokar senare än måndagen 4 veckor innan kursstart återbetalas 50% av avgiften. Vid sjukdom med uppvisat intyg återbetalas hela avgiften.
Faktura och betalning
Fakturor börjar skickas ut i samband med antagningsbrevet som du får via e-post. Har du KIVRA, får du automatiskt din faktura dit, annars kan du anmäla e-faktura från Region Dalarna i din internetbank.
Har du frågor angående boende maila info@morafhsk.se
Hitta till skolan
Skolan ligger centralt belägen med 30 min gångväg från Mora Resecentrum. Åker du med Tåg i Bergslagen kan du stiga av vid Mora Strand, då är gångvägen ca 15 minuter.
Det går bussar till skolan, se Dalatrafiks tidtabeller för korrekt linje mot Klockarhagen, Yvradsvägen.
”Karta till skolan”
Skolan har tre internat i anslutning till huvudbyggnaden.
Två av internaten har rum med eget badrum. I det tredje internatet delar två rum på samma badrum.
I logementen finns 10 bäddar (5 våningssängar) med en gemensam toalett.
In/Ut-checkning
Incheckning till rummen kan ske söndagen mellan klockan 15.00-18.00, eller måndag morgon.
Utcheckning senast 09.00 på fredagen. Bagagerum finns i huvudbyggnaden.
Lakan-set med handdukar ingår i avgiften och finns på rummet när du kommer.
På rummet finns en informationsmapp med uppgifter om tider, kontakter, turistinformation, internet mm.
Har du frågor om incheckning eller om boendet vänligen maila info@morafhsk.se eller ring expeditionen på tel 0250-942 00.
Expeditionen har begränsade öppettider under vardagarna på sommaren, säkrast är att kontakta oss via mail.
Helger och helgdagar har expeditionen stängt.
Kurstider:
Måndag – Torsdag
08.30 – 15.30
Fredag
08.30 – 14.00
Mattider:
Måndag – Torsdag:
Frukost
07.30 – 08.15
Kaffe
10.00
Lunch
12.00 – 13.00
Kaffe
14.00
Middag
16.30 – 17.30
Fredag:
Frukost
07.30 – 08.15
Kaffe
10.00 – 10.30
Lunch
12.00 – 13.00
Kaffe
14.00
Alla måltider d v s frukost, lunch, middag och fika ingår även för dig som inte bor på skolan.
Om du checkar in på söndagen finns möjlighet att göra smörgås i matsalen. The/kaffe/dryck finns.
Måndag-torsdag kväll finns frukt och dryck att tillgå i matsalen.
Har du någon matallergi eller om det är något som du vill att kökspersonalen behöver känna till kontakta dem på koket@morafhsk.se
Sista ansökningsdag: 15 april 2023
Kurstid: 10 juli – 14 juli
Kontakt övriga frågor:
info@morafhsk.se